כיצד מטפלים בציוד סקי וסנובורד אישי?

כתבה זו רשומה בלשון סקיירים אך מיועדת לסקיירים ולסנובורדיסטים כאחד (מגלש=בורד).

בשנים האחרונות אני נתקל רבות בשאלה: "כיצד עלי לטפל במגלשיים שלי על מנת לשמור עליהם, להפיק מהם את המרב, ולהאריך את חייהם?" בכתבה זו, אנסה על קצה המזלג לפרט על מבנה ועל דרכי הטיפול (העצמאיות והמקצועיות) בציוד סקי וסנובורד.

כבסיס חשוב להבין את החומרים אשר מהם המגלשיים בנויים:
ליבה (Core)החלק הבסיסי ביותר אשר עליו בונים את המגלש ותפקידו העיקרי הוא לאפשר למגלש את גמישותו. חלק זה יכול להיות עשוי מחומרים מוקצפים שונים (איכות נמוכה יחסית) או מסוגי עץ שונים (איכות בינונית-גבוהה). קיימות מס' חברות אשר משתמשות בחומרים אחרים לא אופייניים כגון כוורות אלומיניום וכד'.

בסיס (Base) – החלק אשר עליו אנו בעצם גולשים. חלק זה יכול להיות עשוי מסוגי פלסטיק שונים אשר עיקר ההבדל בניהם הוא כמות יצירת ואגירת החשמל הסטאטי אשר נוצר בעקבות החיכוך עם השלג וגורם להאטה של המגלש. קיימים סוגי בסיסים רבים החל מ: P-Tex (איכות נמוכה יחסית) ועד חומרים משולבי Graphite (איכות גבוהה).

חומרים מורכבים (Laminates) – חומרים נוספים אשר להם תפקידים שונים כגון מניעת פיתול במגלש, חיזוק המגלש, בלימת זעזועים, שמירה על העץ ותפקידים נוספים. בשכבה זו יופיעו חומרים כגון: Kevlar, Carbon, Fiberglass מסוגים שונים, Titanium, סוגי ג'ל שונים וחומרים נוספים רבים.

סכינים (Edge) – החלק אשר מקיף את הבסיס, תפקידם של הסכינים הוא לאפשר לנו את השליטה על המגלש ואת האחיזה בשלג בסיבובים.חלק זה עשוי מסוגי מתכות שונים כגון Titanium ועוד.

החלקים אשר נפגעים במגלש ובהם ניתן לטפל הם כמובן הבסיס והסכינים.

טיפול בבסיס המגלש – מדוע עלינו לטפל בבסיס המגלש?

יובש – בבסיס המגלש ישנן נקבוביות (כמו בעור גופינו) המלאות בוקס ותפקידן הוא שמירת הלחות של הבסיס. במהלך הגלישה נקבוביות אלו מתרוקנות מווקס ומתמלאות בלכלוך אשר נמצא על פני השלג.

חשמל סטאטי – בסיס יבש יוצר ואוגר כמות גדולה יותר של חשמל סטאטי אשר מאיטה משמעותית את מהירות הגלישה.

חריצים – לפעמים במהלך הגלישה נוצרים חריצים בבסיס המגלש מפגיעות שונות כמו: אבנים קטנות על מסלול הגלישה, סלעים מחוץ למסלולי הגלישה, פגיעה במגלשיים אחרים, רמפות בפארקים וכד'. כתוצאה מפגיעות אלה נחרץ הבסיס.

כיצד אנו מטפלים בבסיס?

טיפול עצמאייובש וחשמל סטאטי ניתן לפתור על ידי מריחת ווקס קר פעם ביומיים-שלושה במהלך החופשה, טיפול זה הינו טיפול לטווח הקצר ונותן פתרון בעיקר לבעיית החשמל הסטאטי מכיוון שהווקס הקר אינו חודר לנקבוביות הבסיס ולכן אינו מנקה אותן וכמובן שאינו ממלא אותן בווקס חדש.

טיפול מקצועי – הטיפול המקצועי מתחלק לשני חלקים:

  • יובש וחשמל סטאטי – בעיה זו נפתרת על ידי הטיפול בווקס החם בעזרת מכונה המיועדת לכך. בזמן מריחת הווקס הבסיס מתחמם, הווקס חודר לעומק הנקבוביות ומציף את הלכלוך אל מחוץ לבסיס. לאחר שחוזרים על פעולה זו מס' פעמים הבסיס נותר נקי והנקבוביות מלאות בווקס חדש.
  • מילוי חריצים – מילוי החריצים מתבצע על ידי מכונה מיוחדת אשר מחממת את אזור החריץ ומזריקה אליו חומר חדש. כתוצאה מכך נקשר החומר החדש לבסיס הקיים וממלא את החריץ. טיפול מסוג זה ניתן לבצע רק במעבדה מקצועית.

טיפול בסכיני המגלש – מדוע עלינו לטפל בסכיני המגלש?

השחזת סכינים – כתוצאה מהגלישה סכיני המגלש נשחקות עם הזמן ולכן יורדת רמת ההיאחזות של המגלש בשלג ויכולת השליטה על המגלש. את הסכינים ניתן להשחיז במס' רב של זוויות אשר נע בין °87.5-°90. ככל שזווית הסכין חדה יותר המגלש מגיב מהר יותר ולכן מיועד לגולש מיומן יותר.

פגיעות קלות וקשות – נוצרות כתוצאה מפגיעה בעצמים שונים כגון: אבנים קטנות על מסלול הגלישה, סלעים מחוץ למסלולי הגלישה, פגיעה במגלשיים אחרים רמפות בפארקים וכד'. פגיעות אלה עשויות לגרום לפגיעות בסכינים, החל משריטות קלות ועד וכיפוף של הסכין.

כיצד אנו מטפלים בסכינים?

טיפול עצמאיהשחזת סכינים קלה ניתן לבצע באופן אישי באתר על ידי אבן משחזת קטנה, טיפול זה משחיז במידה מועטה את הסכין ולכן אינו מחליף את השחזת הסכינים המקצועית אלה נועד בכדי לשפר את הגלישה במהלך חופשת הסקי.

טיפול מקצועיהטיפול המקצועי מתחלק לשני חלקים: 

– השחזת סכינים – קיימות שתי דרכים להשחיז את סכיני המגלש במעבדות מקצועיות:

  • השחזה של כ-3 עשיריות מ"מ על ידי המכונה אשר עוברת על כל הסכין. טיפול זה נחשב למדויק יותר אך מוריד כמות גדולה יחסית מהסכין, מה שמקצר את חיי ציוד הסקי וסנובורד.
  • השחזה בצורה ידנית בעזרת מס' מכשירים שונים. טיפול זה מסובך יותר ודורש ידע מקצועי רב. הוא שומר על הציוד סקי וסנובורד מכיוון שאינו מוריד כמות גדולה מהסכין כולה אלה מתבצע באופן מבוקר על ידי בעל המקצוע. לטיפול זה מס' גימורים אשר הגבוה מכולם נעשה בעזרת אבנים משובצות בחלקיקי יהלומים בגדלים שונים אשר מחליקות את הסכין בצורה מושלמת. 

– טיפול בפגיעות בסכינים ניתן לטפל בבעיה במעבדה ואף ליישר את הסכין במידה והתכופף כתוצאה מהפגיעה (לא בכל המקרים).

מעבדת הטיפולים של מרכזי הסקימולטור

הטיפולים בציוד סקי וסונובורד במעבדת הסקימולטור מתבצעים על ידי עובדים מקצועיים אשר עברו הדרכות והכשרות על ידי נציגי חברות ציוד הטיפולים מחו"ל. מומלץ לבצע טיפול בסיום עונת הגלישה לפני אחסנת הציוד סקי וסנובורד לקיץ. רצוי לציין כי הציוד מטופל לאחסנה על מנת שנשאיר שכבת ווקס על הבסיס לתקופה החמה.

הטיפולים במעבדת הסקימולטור כוללים:

  • מילוי חריצים בבסיס המגלש (במידת בצורך) על ידי מכונות המיועדות לכך. המילוי מתבצע בצבע שחור או שקוף בהתאמה לבסיס המגלש.
  • שיוף של הבסיס על ידי מכונה המיועדת לכך במטרה ליישר את הבסיס לגובה אחיד.
  • השחזת הסכינים בצורה ידנית לזוויות שונות בהתאם לדרישת הגולש/רמת הציוד וגימור מושלם על ידי אבנים משובצות בחלקיקי יהלומים בגדלים שונים.
  • ביצוע מס' פעמים של מריחה והסרת ווקס חם על ידי מכונה על מנת לנקות את הבסיס.