איך להכין את הגוף לחופשת הסקי?

אימון סקי בסקימולטור כהכנה לחופשת הסקי

הכנת הגוף ושיפור מיומנות הגלישה עשויים למנוע פציעות ולתרום לחוויית גלישה בטוחה ומהנה. לא יוצאים לסקי מבלי להתכונן כראוי.
עם השנים הפך הסקי לספורט המוני וכבר לא נחלתם של ספורטאים וחובבי אקסטרים בלבד.
חופשת סקי היא חוויה, אבל חשוב להגיע אליה מוכנים, בכושר כללי וספציפי טוב. מלבד הזמנת החופשה ורכישת ביגוד וציוד סקי, ישנה חשיבות רבה להכנה הגופנית הספציפית שיש לעבור, בטרם עולים למטוס. "כמו כל ספורט, גם בסקי חשוב שנכין את הגוף למאמץ הגופני שנדרש לו בעת ה חופשה", אומר עצמון מלצר, מנכ"ל רשת סקימולטור, ומוסיף "הכנה נכונה, מדורגת ומובנית מקטינה את הסיכוי להיפצע ומשפיעה ישירות גם על ההנאה שלנו מחופשת הסקי"

ד"ר דוד מורגנשטרן, ממליץ על סוגי האימון הנדרשים כהכנה לקראת חופשת סקי:

  • אימון כושר אירובי – מכניס את הגולש לכושר ומאפשר לו לסיים את המדרון עם יותר אוויר. דוגמא: הליכה, ריצה, אופניים וכדומה למשך כחצי שעה ביום.
  • אימון סופר מחזורי – מאפשר לגולש סקי לבצע אלמנטים קשים, במהירות גבוהה ולאורך זמן. לדוגמא: עשרה סטים הכוללים שתי דקות הליכה וחצי דקה ספרינט ריצה.
  • אימון גמישות – מאפשר טכניקה מדויקת יותר, שיווי משקל ופחות פציעות. דוגמא: שלוש סדרות של מתיחת שריר הירך האחורי למשך 30 שניות לכל רגל.
  • אימון כוח – לחיזוק שרירי הרגליים, במטרה לשפר את יכולת הבלימה, כך שיידרש פחות מאמץ ומינימום תשישות. דוגמא: סקווטים (התכופפויות) עם משקל חופשי או לחילופין עם קפיצה. 3 סטים של 10 חזרות.
  • תרגול מיומנות גלישת סקי / סנובורד – במדרונות סקימולטור גולשים בנעלי ומגלשי סקי/סנובורד ומבצעים הכנה גופנית ספציפית, עובדים על שיפור מיומנויות גלישת הסקי ומהירות התגובה. באימון סקי גולשים פיזית ולכן משתמשים ומאמנים את השרירים, הרצועות והמפרקים. עובדים על התקשורת האופטימאלית ביניהם, על הטכניקה ועל שיווי המשקל. האימון גורם לכך שהשרירים העדינים יהיו במיטבם, מאמן את התקשורת הבינשרירית, מערכת העצבים והקואורדינציה של גולש הסקי בתנאים הזהים לגלישת סקי בשלג.