אבולוציה של אתרי סקי – הבדל בין מדינות

חופשת סקי בלה פלאן סקימולטור 2019

בעשורים האחרונים, עם פיתוח ענף הסקי בארץ, כמות הגולשים הגדלה והעובדה שהגולש הישראלי הפך מנוסה ומתוחכם, נוצרה תרבות סקי אמיתית גם אצלנו. הרצון לגיוון הוביל את ענף הסקי להציד יעדים שונים באירופה.

מהם היעדים?
רשימה חלקית של המדינות מונה במערב את צרפת, אוסטריה, איטליה, שווייץ ואנדורה, ובמזרח את בולגריה, צ'כיה, רומניה וסלובניה.
איך לבחור?
כל האתרים דומים אבל שונים זה מזה. באופן סכמתי, האתרים מתבססים על קונספט של אזור גלישה + אזור לינה.

בהשוואה בין אתרים, צריך להבין תחילה את ההבדלים הקיימים בין המדינות. ננסה לאפיין את התכונות הכלליות שיסייעו בבחירה.
שאלת השאלות:
אחד הגורמים המשפיעים ביותר על אפיון המדינות הוא "מה קדם למה, אתר הסקי לעיירה או העיירה לאתר הסקי?" שתי המדינות שמייצגות זאת באופן מובהק הן צרפת ואוסטריה, המובילות בפופולאריות ובהיצע, ולהן נקדיש את עיקר המאמר.
מדינות נוספות: איטליה, השלישית בפופולאריות; אנדורה, המציגה מודל חדש, ובולגריה, נציגת מזרח אירופה.

אוסטריה – "העיירה לפני האתר"

אוסטריה מאופיינת בעיירות קטנות, שגובהן הממוצע 1000 מ', ובמהלך המאה ה 20- התפתחו סביבן אזורי הגלישה.

יתרונות

 • אווירה וסגנון – לעיירות אופי אלפיני אותנטי. אלו יישובים לכל דבר שחיים בהם אנשים במשך השנה. המבנים בעלי מסורת וסגנון, התושבים ידידותיים
  ומסבירי פנים וככלל לעיירות יש אופי ותרבות משלהן (קיצבהיל היא דוגמה קלאסית).
 • אפשרויות לינה ותרבות ספא – הקסומה מבין אפשרויות הלינה היא הפנסיונים המשפחתיים שנמצאים בשפע בעיירות ובסביבתן. רבים מהמלונות בבעלות משפחתית ויש להם אופי אינטימי. המלונות הגדולים כוללים מתקני ספא מגוונים, אך גם בפנסיונים הקטנים לרוב תהיה סאונה.
 • פעילויות מחוץ למסלולים – למי שאינו גולש – אוסטריה מספקת מענה מצוין. ספורט, אקסטרים, תרבות, קניות ומסעדות מוצעים בכל אתר.
 • קירבה לערים אטרקטיביות כאינסברוק או זלצבורג היא יתרון שמאפשר יום טיול במהלך החופשה.
 • אוויר לנשימה וטמפרטורות ידידותיות – העיירות האוסטריות נמוכות ולכן קל יותר לנשום בהן וקר בהן פחות מאשר בעיירות סקי גבוהות.
 • אתרים נמוכים – אזורים מיוערים מהווים חלק ניכר מהאתרים ויוצרים נוף רומנטי במסלולים ומספקים גם את השעשוע, Off Piste בין העצים. בנוסף, מרחבי הגלישה חשופים פחות לרוחות ולסופות. גולשים יודעים עד כמה סיזיפי ואף הזוי לגלוש במורד כנגד רוח חזקה. כמו כן רוחות עלולות לסגור מעליות.
 • אפרה סקי – אמנם אמור להיות בסוף (אפרה=אחרי), אבל באוסטריה נדמה שהוא במקום הראשון. זהו מונח צרפתי אבל מי שהפיח בו נשמה הם האוסטרים. האקשן בהרבה עיירות מתחיל בשעות אחר הצהריים המוקדמות בברים שבמסלולים, גולש עם ערב אל העיירה וממשיך עד השעות הקטנות. שלוש העיירות הדומינטטיות: אישגל, זולדן, והמלכה – סנט אנטון.

חסרונות

 • מלונות רחוקים מהמעליות והמסלולים – ברוב העיירות הגישה לאזורי הגלישה נעשית באמצעות מספר מעליות מצומצם. לא רבים המלונות הממוקמים סמוך למעליות, נתון המשפיע גם על העלויות. השימוש בסקי-בס נפוץ, ולעתים לא ניתן לבחירה, מיקום של  גלישה עד המלון גלישה ומפתח המלון כמעט ולא קיים.
 • אזורי גלישה -קטנים: כ 150- ק"מ מסלולים בממוצע. במרחבים הגדולים יידרש סקי-בס כדי למצות את כל המסלולים. באתר גדול, המקושר כולו במעליות, יהיו כ-200 ק"מ מסלולים.
 • אתרים נמוכים – אזורי הגלישה נבנו מעל העיירות הנמוכות עיירה הנחשבת לגבוהה, 1500 מ’, בצרפת מוגדרת כנמוכה גובה המסלולים מגיע בממוצע עד 2000-2500 מ’, דבר הפוגע בתנאי השלג. אתרים עם קרחון, מיקומו נמצא לרוב במרחק נסיעה. ההתחממות הגלובאלית משפיעה על אוסטריה וההשקעה ניכרת בתשתיות שלג מלאכותי ושימוש באנרגיה חלופית.

צרפת – "האתר לפני העיירה"

בשנות השישים והשבעים, נבחרו במהלך טיסה יזומה מעל האלפים הצרפתיים אזורים אטרקטיביים לסקי. כך נולדו בצרפת עשרות עיירות סקי שנבנו באופן תכליתי.

יתרונות

 • אתרים גדולים – אזורי הסקי נרחבים וחלקם נכללים בין הגדולים בעולם. מרחב סטנדרטי כולל כ 200- ק"מ מסלולים ורבים מהאתרים מקושרים לאחרים. תשתית מסלולים מפותחת ורשת מעליות מהמתקדמות בעולם מאפשרים לגמוע מאות ק"מ של שלג. שלושת העמקים, המרחב המקושר הגדול בעולם, הוא דוגמה קלאסית לכך – יותר מ 600- ק"מ מסלולים לגלישה רציפה. המגמה של קישור אתרים והגדלתם התפשטה בשנים האחרונות באירופה אבל תשתית האתרים בצרפת הופכת אותם לבלתי מנוצחים.
 • אתרים גבוהים – אחוז ניכר מהמסלולים נמצא מעל 2000 מ' וברבים מהאתרים יש קרחון – נתונים המבטיחים לרוב שלג איכותי לאורך העונה. אע"פ שאיימת האקלים המתחמם מינורית יותר בצרפת, גם באתרי הסקי הגבוהים משקיעים בתותחי שלג ובשיפור איכות הסביבה.
 • נוחות היא שם המשחק – עיירות הסקי נבנו לשרת את הגולשים בצורה היעילה והנוחה ביותר. מרבית המלונות בנויים סמוך למעליות ולמסלולים, כשהמגמה לאפשר גלישה Ski-In Ski-Out . מוקדי השירות, הבילוי והחנויות מרוכזים באופן יעיל, לעתים אף בקומפלקס אחד.

חסרונות

 • עיירות ה- Copy Paste – הבנייה הפונקציונלית יצרה מודלים של עיירות חסרות זהות, ובהן מוטיב שולט בדמות מפלצות בטון נטולות עידון. בשנים האחרונות ניכר שיפור אסתטי בבניינים החדשים ובאלו שמשפצים.
 • מחוץ למסלולים… שקט בדרך כלל – מגוון הפעילויות לאלו שאינם גולשים די מינימאלי. גם תחום האפרה סקי מוגבל ומתרכז בשעות הערב והלילה. היעדר ההוויה של עיירות הסקי כמקומות יישוב, החוסר בתרבות מקומית ובאווירה, משפיעים.
 • אתרים גבוהים – פחות עצים, יותר רוחות, טמפרטורות נמוכות וקשיים בנשימה.

לסיכום
ניכר כי הנוסעים לאוסטריה שמים דגש שווה על הסקי ועל בילויים ואווירה (גם אם שני האחרונים באים על חשבון אפשרויות הגלישה), ואילו הבוחרים בצרפת מחפשים גלישת הארד-קור בדגש על נוחות, ובשילוב בילויים ואווירה.

איטליה

אתרי הסקי פזורים לאורך גבולות האלפים של המדינה ונחלקים לשני אזורים: האלפים המערביים והמזרחיים  והדולומיטים. רוב האתרים מתבססים על עיירות אותנטיות ושופעות אווירה כמו קורמייר וסלבה, ובנוסף יש עיירות שנבנו לצרכי סקי כדוגמת ססטרייר.
אתרי הסקי מתאפיינים ככלל בהתאמה לגולשים מתחילים – מתקדמים והמסלולים בהם מתונים בדרך כלל.
האיטלקים ידועים כנופשי סקי של סוף שבוע והם נוטים להתחיל את יום הגלישה מאוחר, להקדיש זמן רב לארוחת צהריים, ולסיים לגלוש מוקדם. נורמה זו משפיעה על כמות הגולשים במסלולים, הם לרוב פנויים יותר. האתרים ידועים בתשתית מעליות מתקדמת ובתחזוקת מסלולים קפדנית.
יש מבחר גדול של מסעדות בעיירות ובמסלולים, איכות גסטרונומית כמיטב המסורת האיטלקית. זהו היעד הזול לחופשת סקי מבין מדינות הסקי המובילות באירופה. מיקום האתרים באלפים הדרומיים גורם למצוקת שלג, לכן ייתכן שאיטליה היא מהמובילות בתחום השלג המלאכותי ובשימוש החכם בו.

אנדורה

הנסיכות הפירנאית העשירה הפכה בשנים האחרונות ליעד סקי מודרני ומתקדם ברמה מערב אירופית. אנדורה מתאימה בעיקר לגולשים מתחילים, בינוניים ומתקדמים.
יש שני אזורי גלישה: ואלנורד – הכולל שני אתרים נפרדים – ארינסל/פל וארקליס המרוחק, הקטן והאתגרי.
גרנד ואלירה – מרחב המקושר כולו במעליות וכולל כ 200- ק"מ מסלולים ובהם בתי מלון הסמוכים למעליות ולמסלולים.
באתרים תשתית מעליות מודרנית מהמתקדמות באירופה. שטח מדינה מצומצם ) 450 קמ"ר( מאפשר לגוון בין אזורי הסקי.
גם הגישה לעיר הבירה השופעת חנויות נוחה מכל מקום. זו מדינה פטורה ממכס, נתון המשפיע על עלויות החופשה הנמוכות יחסית לאתרים דומים במערב אירופה ומשמח את חוגגי האפרה-סקי שקונים אלכוהול בזול.

בולגריה

יעד הסקי המשתלם במזרח אירופה שמציע את המחיר הזול ביחס לרמה הגבוהה ביותר.
בולגריה מתאימה לגולשים מתחילים ובינוניים, ויש בה שני אתרים פופולאריים: בורובץ – עיירת סקי פונקציונלית ובה מלונות הממוקמים סמוך למעליות.
בנסקו – האתר המתקדם במזרח אירופה לאור השקעה של מיליוני אירו בפיתוח תשתית מעליות, מסלולים, שלג מלאכותי וקידום העיירה.
שני האתרים מציעים כמות מסלולים מכובדת המונה כ 60- ק"מ באתר, ובשניהם אווירת אפרה-סקי שמחה.
לסיכום: בחרו ביעד החופשה על פי נטיות לבכם, אופייכם וכיסכם.
אנו מעודדים ראש פתוח ורצון לחוות מקומות חדשים